Rapid – FC Viitorul 0-0

Se poate spune ca giulestenii au castigat un punct fiindca au jucat o repriza intreaga 9 contra 11. In minutul 41, capitanul Daniel Niculae a fost eliminat pentru un fault asupra lui Banel Nicolita. 3 minute mai tarziu cehul Thomas Josl a vazut si el cartonasul rosu dupa ce s-a urcat cu picioarele pe un adversar aflat la pamant.

Viitorul nu a reusit sa isi creeze insa prea multe ocazii in repriza secunda si a trimis doar doua suturi pe spatiul portii adverse. A fost si din cauza presiunii celor 10 500 de spectatori prezenti in Giulesti, declara Gheorghe Hagi multumit totusi de punctul obtinut in deplasare.

Antrenorul Rapidului , Cristi Pustai este evident suparat pe cei doi eliminati dar e si el satisfacut ca echipa nu a primit gol in primele doua meciuri din retur. Tehnicianul precizeaza ca ar fi preferat o victorie cu Viitorul decat cu Steaua.

Rapid ocupa locul al 15-lea, la 4 puncte de prima echipa aflata deasupra zonei retrogradarii, Gaz Metan Medias. Viitorul este a 8-a in clasament, tot cu 4 puncte deasupra liniei.

Intr-un alt meci jucat ieri, ASA Tg Mures a trecut cu 3-0 de codasa Ceahlaul Piatra Neamt. Bumba a marcat primul in minutul 27, Zicu a facut fulgerator 2-0 iar imediat dupa pauza N’Doye a stabilit scorul final. Ceahlaul a avut apoi un eliminat, pe Buden, la jumatatea reprizei secunde.

ASA Tg Mures este a 3-a in Liga Intai, bine plasata in cursa pentru un loc in cupele europene si la 8 puncte de liderul Steaua.