Rapid a invins-o cu 3-2 pe CFR Cluj in Liga 1

Campioana CFR Cluj a pierdut in fata Rapidului in Giulesti dupa un meci dramatic: 3-2 dupa ce a condus cu 2-0 si a jucat mai mult de o repriza cu un om in plus.

Ardelenii au marcat in prima parte prin Ronnny si Maftei, iar Oros de la gazde a fost eliminat in minutul 28 pentru al 2-lea galben. Suporterii au inceput sa ceara din tribune demisia antrenorului Nelutu Sabau si l-au injurat pe patronul George Copos, iar galeria ‘alb-visinie’ s-a retras din peluza. Echipa din Grant a iesit insa total schimbata de la cabine, iar in minutul 48 Ilijoski a punctat pentru revenire. A intrat apoi in rol Grigore, care a transformat un penalty scos de Surdu si a marcat golul de 3-2 in minutul 69. CFR a ramas si fara 2 dintre jucatorii importanti: Ronny si ungurul Vass, care au iesit accidentati pentru minimum doua etape.

Tot sambata, Astra Ploiesti a facut scor de tenis cu Concordia Chiajna: 6-3. Pentru prahoveni au marcat Ivanovski de 3 ori, Fatai de doua ori si Belica un autogol iar ilfovenii au punctat prin Ghionea, Pana si Lung in propria poarta. Ultimul meci in Liga Intai cu 9 goluri marcate a fost in 2006, cand Sportul castiga la Dinamo cu 5-4. ‘Studentii’ il avea atunci pe banca pe actualul antrenor al Astrei – Gigi Multesci. Acum, in ciuda spectacolului, meciul a avut un ‘record negativ’ de audienta – 350 de spectatori. La Galati, Otelul a remizat 1 la 1 cu Gloria Bistrita. Stromajer a punctat pentru gazde si Markisio pentru ardeleni, care au ratat si un penalty. La final, antrenorul Dorniel Munteanu a anuntat ca este gata sa renunte la functie, daca astfel isi va ajuta echipa sa iasa din criza, dupa 5 meciuri la rand fara victorie.

Duminica se joaca inca doua partide din etapa a 6-a: la ora 19:00 CSMS Iasi – Pandurii si de la 21:30 Dinamo – Petrolul.