Rapid a castigat primul amical din pauza de iarna

Rapid a castigat detasat primul meci amical din acest an: 4-1 impotriva bulgarilor de la Marek Dupnitsa. Rui Miguel si ‘veteranul’ Daniel Pancu au marcat in prima parte, dupa pauza au mai punctat Benson si Kikas, iar advesarii au inscris golul de onoare in minutul 64. ‘Giulestenii’ n-au avut initial pe in lot decat 16 jucatori – dintre cele 5 ‘rezerve’ doua fiind pe postul de portar. Au fost ajutati insa de Razvan Lucescu, antrenorul grecilor de la Xanthi Skoda imprumutandu-le 5 fotbalisti. Rapidistii ii vor intalni pe cei de la Xanthi intr-o alta partida de pregatire programata joi. Pana atunci, echipei antrenate de Cristi Pustai ii se va alatura si Daniel Niculae – atacantul care a hotarat sa revina, pentru a incerca sa-i ajute pe ‘alb-visinii’ sa se salveze de la retrogradare. Deasemenea, a venit un jucator care a evoluat in prima liga din Olanda – mijlocasul de 26 de ani Rihairo Meulens a semnat un contract valabil pana la vara. Component al nationalei din Curacao, Meulens a jucat cel mai recent la Dordrecht, dupa ce a contribuit decisiv la calificarea acestei echipe in Eredivisie. El a mai trecut in cariera pe la Vitesse Arnhem sau Roda Kerkrade.