Rafael Nadal, invingator in finala de la Roland Garros

Rafa Nadal s-a impus fara probleme in finala de la Roland Garros, invingator in trei seturi in fata conationalului sau, David Ferrer – scor 6-3, 6-2, 6-3.

Meciul a durat o ora si 16 minute si a fost perturbat in setul doi de un barbat care a patruns pe teren cu fumigene. Fortele de ordine au evacuat si doi spectatori care protestau zgomotos fata de legea privind casatoriile intre persoane de acelasi sex, adoptata recent in Franta.

Cu cele opt succese acumulate la Roland Garros, Nadal i-a depasit pe Roger Federer si Pete Sampras, care au cite sapte trofee la Wimbledon. Spaniolul si-a imbunatatit totodata recordul numarului de victorii obtinute la Roland Garros – are o singura infringere in 60 de meciuri disputate pe zgura pariziana.