Rafael Nadal a abandonat la Open-ul Australiei

Liderul tenisului masculin mondial – Rafael Nadal a abandonat în fază sferturilor de finală la Australian Open.

Spaniolul s-a accidentat la pulpa piciorului drept în setul al 5-lea al meciului cu Marin Cilic, în care croatul conducea cu 2-0 la game-uri, după 3 ore și 47 de minute de joc.

În primele 4 seturi scorul a fost 3-6, 6-3, 6-7 și 6-2, iar Cilic a servit 20 de ași până la retragerea lui Nadal.

Numărul 6 ATP va juca în semifinale cu britanicul Kyle Edmund, care l-a scos în 4 seturi pe bulgarul Grigor Dimitrov, al 3-lea favorit al primului Grand Slam al anului.

Miercuri, în celelalte două sferturi de la Melbourne, sud-coreeanul Hyeon Chung – care l-a eliminat pe Novak Djokovici, se va bate cu o altă mare surpriză: americanul Tennys Sandgren. Cei doi sunt clasați pe pozițiile a 58-a, respectiv a 97-a în ierarhia profesionistă și au ajuns în premieră la un nivel atât de înalt.

În ultimul meci din această fază, Roger Federer va juca pentru un loc în finală cu cehul Tomas Berdych, al 20-lea în clasamentul ATP.