Purtătorul de cuânt al MAE: Solicitările de repatriere depășesc posibilitățile statului român. Circa 14.000 de români – în atenția celulei de criză
Sursa foto: Facebook
În continuare, circa 14.000 de cetăţeni români afectaţi de conflictul din Orientul Mijlociu sunt în atenţia Celulei de Criză de la Ministerul de Externe de la București. Doar în Emiratele Arabe Unite sunt în evidenţă 400 de cazuri prioritare.
Solicitările depășesc, însă, posibilitățile din acest moment ale statului român.
”Avem în continuare un număr semnificativ de cetăţeni români care sunt fie turişti, fie în tranzit, fie rezidenţi care sunt în atenţia serviciilor consulare a României şi a Celulei de Criză a MAE. În acest moment, avem circa 14.000 de cetăţeni în atenţie. Dintre cei care au fost în atenţia noastră, circa 1.500, din datele noastre, au revenit în România, circa 1.000 cu mijloace puse la dispoziţie de România, 500 prin mijloace proprii”, a declarat Andrei Ţărnea, purtătorul de cuvânt al MAE.
Purtătorul de cuvânt al MAE a mai precizat că sunt circa 400 de persoane doar în Emiratele Arabe Unite.
”Avem circa 400 de persoane prioritare numai în Emiratele Arabe Unite, numai în Dubai, ceva mai puţin în Abu Dhabi, dar numai în acest stat avem 400 de cazuri prioritare. Rămân cazuri prioritare şi în Qatar şi în regiune”, a adăugat Ţărnea.
Purtătorul de cuvânt al MAE a anunțat măsuri speciale la nivelul Ministerului.
Cu referire la activarea mecanismului european de protecție civilă, Andrei Țărnea a declarat că 170 de cetățeni români au beneficiat de zboruri de evacuare prin acest mecanism, dintre care 127 au sosit vineri cu un zbor organizat de România, nouă cetățeni cu un zbor organizat de Cipru, 16 cetățeni români din Iordania cu un zbor al Republicii Cehe, doi cetățeni români din Oman au fost evacuați cu un zbor militar de cooperare europeană, patru români cu un zbor militar organizat de Spania, iar patru români din Iordania s-au evacuat la începutul crizei cu un zbor organizat de Republica Cehă.
Până acum au fost revenit în România circa 1.500 de persoane. Aproximativ 1000 prin mijloace puse la dispoziție de România, restul – prin mijloace proprii.
