Confidenţialitate


PSD: Orban se izolează la Vila Lac 1 în condițiile în care sute de români sunt ținuți în carantină, la grămadă, în locuri insalubre


PSD: Orban se izolează la Vila Lac 1 în condițiile în care sute de români sunt ținuți în carantină, la grămadă, în locuri insalubre

Partidul Social-Democrat reacționează după ce premierul interimar Ludovic Orban, miniștrii și senatorii liberali se autoizolează după ce Vergil Chițac a fost confirmat, vineri, cu noul coronavirus.

“Asigurarea necesarului de teste pentru depistarea COVID-19 nu a fost o prioritate pentru guvernul Orban! A devenit acum, când conducerea PNL este suspectă de infectare.
Liberalilor nu le pasă de români nici astăzi, însă cer testare rapidă pentru ei!
Orban se izolează la Vila Lac 1 în condițiile în care sute de români sunt ținuți în carantină, la grămadă, în locuri insalubre.
PNL, ești o rușine pentru istoria României!”, scrie în mesajul PSD postat pe Facebook.

Președintele PNL a anunțat, vineri, într-o conferință de presă, că toți senatorii partidului se vor autoizola la domiciliu.

Ludovic Orban, premier în exercițiu, a precizat că va face același lucru, alături de întreaga conducere a formațiunii.

În aceste condiții, Ludovic Orban nu mai merge, vineri, la consultările convocate de șeful statului în vederea desemnării unui nou premier. Președintele Klaus Iohannis a fost informat despre noua situație apărută.

“Cum să merg [la consultări – n.r. ? Ar însemna să expun președintele. În timpul ședinței mi-a transmis această informație, l-am sunat pe președinte imediat”, a răspuns premierul unei întrebări adresate de jurnaliștii prezenți al conferință.

Premierul în exercițiu le-a cerut, totodată, miniștrilor să se izoleze.

Accesul presei în Palatul Victoria va fi restricționat.

“Am cerut  Ministerului Sănătății un mecanism rapid de anchetă epidemiologică în partid”, a precizat Orban.

Principalele declarații:

  • Un coleg de-al nostru, domnul Vergil Chițac, a fost diagnosticat pozitiv
  • Toți membrii Biroului Permanent Național al PNL se vor izola la domiciliu
  • Toți senatorii PNL au obligația să se autoizoleze
  • Mă voi izola la Vila Lac 1 unde vom avea toate atribuțiile exercitate
  • Am cerut Ministerului Sănătății un mecanism rapid de anchetă epidemiologică în PNL
  • Urmează să luăm o decizie pentru a vedea unde se izolează miniștrii
  • Miniștrii să se ducă la birourile lor, să nu aibă contacte cu angajații, să evite răspândirea
  • Miniștrii își vor exercita atribuțiile
  • Solicit intregului dispozitiv de luptă impotriva coronaviruslui să nu înceteze procedurile, să nu fie afectată capacitatea Guvernului de a lupta împotriva coronavirusului
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Bilanțul provizoriu al îmbolnăvirilor în România a urcat, vineri, la 70.

Mai mult de 125.000 de persoane au fost infectate cu noul coronavirus în lume, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății. Infecția a ucis peste 4.600 de persoane pe glob.

 


Ultimele stiri
Ceremonie organizată la Iași, pentru comemorarea Pogromului din iunie 1941 | Președintele Israelului: „Traficul de ură și antisemitism…

Caniculă | Recomandări ale Ministerului Sănătății: consumați fructe și legume proaspete, evitați băuturile cu cofeină și faceți dușuri…

Incendiu uriaș în portul Constanța Sud Agigea | Tone de fier vechi s-au aprins în timpul operațiunilor de…

Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”