Confidenţialitate


Programul Simonei Halep la începutul lui 2018: lidera WTA joacă în China, Australia și Rusia


Programul Simonei Halep la începutul lui 2018: lidera WTA joacă în China, Australia și Rusia

Simona Halep va începe în forță noul an – în luna ianuarie ea va participa la trei turnee.

Prima româncă din istorie lideră în clasamentul mondial își va face încălzirea pentru Australian Open în China, la Shenzen, turneu WTA cu premii de 750.000 de dolari.

Halep a cîștigat trofeul competiției chineze în 2015 iar în 2017 a ajuns pînă în finală.

Turneul de la Shenzen debutează chiar la 1 ianuarie.

Simona va ajunge apoi la Melbourne, pentru primul Grand Slam al anului.

Open-ul Australiei este programat în perioada 15-28 ianuarie și pune în joc premii de 35.7 milioane de euro.

În 2017, constănțeanca a fost eliminată încă din primul tur, învinsă de jucătoarea americană Shelby Rogers.

După competiția de Grand Slam, lidera WTA va schimba din nou continentul și va merge la Sankt Petersburg, pentru turneul ce va începe la 29 ianuarie.

La ediția precedentă a competiției din Rusia, Halep a fost nevoită să abandoneze înaintea meciului din sferturi cu Natalia Vihlianţeva, din cauza unei accidentări la genunchi.

Marea provocare a Simonei în 2018 va fi, bineînțeles, să se mențină în fruntea clasamentului mondial.

Ea va începe anul cu un avans de numai 40 de puncte față de a doua clasată, Garbine Muguruza, iar Darren Cahill admite că presiunea de a fi numărul 1 în lume este una imensă.

Antrenorul australian spune că pe lîngă revenirea Serenei Wiliams, care își reia activitatea după ce a născut, Petra Kvitova poate fi o adversară foarte puternică, atunci cînd este în formă, iar Viktoria Azarenka este o altă jucătoare experimentată, care mai are multe de arătat în tenis.

Nu trebuie trecută cu vederea nici Maria Şarapova, care și-a reintrat în ritm în 2017, după ce a fost suspendată pentru dopaj, crede Darren Cahill.


Ultimele stiri
Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări, calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul