Confidenţialitate


Profesoară înjunghiată într-un liceu. Sunt profesorii lipsiți de apărare? | VIDEO


Profesoară înjunghiată într-un liceu. Sunt profesorii lipsiți de apărare? | VIDEO

Un elev care a înjunghiat o profesoară la Liceul Ion Creangă din București a fost reținut pentru 24 de ore. Adolescentul și-a lovit profesoara cu un cuțit în zona gâtului, dar rănile au fost superficiale. Copilul era cunoscut ca fiind unul cuminte și dintre cei care învață bine.

Atacul a stârnit reacții inclusiv un ”semnal de alarmă din partea” ministerului. În ultimul an școlar, în România au fost peste 9000 de cazuri de violență școlară raportată, dar nu este clar ce măsuri se aplică pentru rezolvarea problemei.

Cât de dese sunt aceste incidente în școlile copiilor voștri? Sunt profesorii lipsiți de apărare și de metode de răspuns? Care este măsura corectă în astfel de cazuri?

Participă la emisiune sunând la numărul de telefon +40 372.069.599.

Ascultă mai jos cea mai recentă ediție România În Direct:


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”