Confidenţialitate


Procurorul general: „Procurorii sunt îngrijoraţi după demiterea şefei DNA ”


Procurorul general: „Procurorii sunt îngrijoraţi după demiterea şefei DNA ”

Procurorul general al României, Augustin Lazăr, a declarat miercuri că procurorii sunt îngrijoraţi în legătură cu situaţia creată după demiterea şefei DNA Laura Codruţa Kovesi.

“Procurorii sunt îngrijoraţi în legătură cu situaţia care s-a generat, dar această îngrijorare nu-i împiedică să-şi îndeplinească în continuare cu fermitate rolul pe care îl au pentru apărarea ordinii de drept, rolul lor constituţional. Este o situaţie sensibilă care este în jurul nostru şi nu trebuie să v-o descriu eu”, le-a spus Lazăr jurnaliştilor, la sediul CSM, întrebat dacă, după revocarea Laurei Codruţa Kovesi, procurorii vor fi subordonaţi politic.

El a adăugat că deciziile Curţii Constituţionale sunt obligatorii şi trebuie puse în executare.

“În acest moment, este o situaţie sensibilă în care procurorii sunt îngrijoraţi de ceea ce va urma. Dar rămâne şi la înţelepciunea oamenilor cu activitate publică să arate că n-a fost ceva care să urmărească punerea sub control a DNA, ci a fost ceva care să reprezinte o contribuţie. Este o provocare şi pentru cei care au luat acesta decizie”, a afirmat Lazăr.

În opinia sa, magistraţii români – judecători şi procurori – au ajuns la un nivel de maturitate “în care nu mai pot fi învinşi”.

“Vor fi în măsură să demonstreze acum sau niciodată că au ajuns la o maturitate să-şi îndeplinească rolul lor constituţional în statul de drept – să apere cadrul legal, să apere ordinea de drept, să arate că au conştiinţa unui corp al magistraturii care să funcţioneze coerent şi competent, să acţioneze unit şi nu să dea curs acelor încercări ‘divide et impera’ pe care le-am văzut în spaţiul public”, a susţinut Augustin Lazăr, înainte de începerea şedinţei CSM.


Ultimele stiri
David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber. A avut cel mai bun timp…

Analistul economic Adrian Negrescu, despre reducerea accizei la motorină: „o reducere între 20 și 80 de bani. Pentru…

Prima Clinică Universitară Integrată pentru copiii cu diabet se amenajează la Spitalul CF 2 din București | AUDIO

Arheologul care a elaborat studiile pentru restaurarea castrului roman din Vâlcea, explicații despre proiect după ironiile de pe…

Ministerul Finanțelor reduce cu 20% acciza la motorină în perioada 16-31 august

Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, printre favoriții pentru premiile Oscar. Variety anticipează cinci nominalizări | AUDIO

Sorin Grindeanu: PSD este aproape de o majoritate pentru un Guvern minoritar | AUDIO

O nouă dronă a pătruns joi după-amiază în spațiul aerian al României

Japonia condamnă vizita lui Vladimir Putin în Insulele Kurile, un teritoriu revendicat atât de Moscova, cât și de…

Guvernatorul BNR: Cursul leu-euro este în echilibru. Am intervenit mai puțin în acest an și am lăsat moneda…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează