Primele rezultate ale sportivilor români, la Jocurile Olimpice de la Rio

Judoka Monica Ungureanu a fost eliminată, sâmbătă, în primul tur al categoriei 48 de kilograme de europeană en-titre, Charline van Snick, din Belgia.

Tot sambata, sportiva Simona Gherman a fost eliminată în turul doi al probei de spadă individual din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio, de Lauren Rembi, din Franţa. Gherman, care a jucat direct pe tabloul de 32, a pierdut meciul cu 10-13.

Sportiva Simona Pop, prima româncă intrată în concurs la Jocurile Olimpice de la Rio, a fost învinsă, sâmbătă, în primul tur al probei de spadă individual, de Leonora MacKinnon din Canada.

Singura reprezentantă a României rămasă în concurs la spadă individual este Ana Maria Popescu, care s-a calificat în optimile de finală impunându-se cu 15-8 în faţa scrimerei franceze Auriane Mallo.

Sportivii Cristi Pîrghie şi George Palamariu s-au calificat, sâmbătă, în semifinalele probei de dublu rame din cadrul competiţiei de canotaj de la Jocurile Olimpice, încheind pe locul trei în seria a doua preliminară.

Pîrghie şi Palamariu au încheiat cursa în şase minute, 51 de secunde şi 71 de sutimi.