Primele parcuri pentru căței din Piatra-Neamț, gata până la finalul lunii: Vor cuprinde spații îngrădite, cu labirinturi | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
La Piatra-Neamț vor fi amenajate, în premieră, cinci parcuri pentru căței. Primăria a luat această decizie după ce a primit nenumărate sesizări de la părinții care își duceau copiii la locurile de joacă și se întâlneau frecvent cu câinii scoși la plimbare.
Până la sfârșitul lunii august vor fi amenajate primele cinci „dog park”-uri în trei dintre cartierele orașului. Vor fi spații îngrădite, iar patrupedele vor putea să alerge prin labirinturi și să se joace cu tot felul de obiecte. Inițiativa primăriei are dublu scop.
Primul este protejarea copiilor, care erau expuși riscului de a intra în contact cu bacterii sau paraziți, iar al doilea – asigurarea unor locuri civilizate pentru cățeii care au nevoie de mișcare în aer liber. Stăpânilor animalelor de companie le revine obligația de a lăsa parcurile curate.
Dacă proiectul va avea succes, va fi extins și în celelalte cartiere ale orașului.






