Confidenţialitate


Premierul olandez, așteptat la Cincu. Iohannis și Ciucă vor încerca să îl convingă pe Rutte că România merită primită în Schengen


Premierul olandez, așteptat la Cincu. Iohannis și Ciucă vor încerca să îl convingă pe Rutte că România merită primită în Schengen

Premierul olandez ajunge, miercuri, în România.

Mark Rutte va fi primit de președintele Klaus Iohannis și de premierul Nicolae Ciucă la baza militară Cincu din județul Brașov, unde Olanda are staționați soldați în cadrul misiunilor NATO de pe flancul estic.

Cei trei vor discuta și despre aderarea României la spațiul de liberă circulație Schengen, o decizie așteptată de 11 ani la București.

Fost secretar de stat în Ministerul de Interne, Marian Tutilescu amintea de curând la Europa FM că „de câte ori s-a ajuns la votul politic, Olanda s-a opus constant”.

Subiectul aderării României, Bulgariei și Croației la acest club de state fără controale la granițe va fi dezbătut în prima parte a lunii decembrie.

Coincidență sau nu, în ajunul vizitei, România a anunțat că va cumpăra de la olandezi două nave pentru pompierii constănțeni care intervin la incendii izbucnite pe platforme petroliere în Marea Neagră.

Cu dotări de ultimă generație și un cost de 44 de milioane de euro, ambarcațiunile vor fi construite, până la sfârșitul anului viitor, la șantierele Damen de la Galați și Brăila.


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare