Preliminarii EURO 2020: România – Insulele Feroe, 3-0

Naționala României a învins, sâmbătă, în deplasare, selecţionata Insulelor Feroe, scor 3-0, în preliminariile Campionatului European din 2020.

Golurile tricolorilor au înscrise de Puşcaş (’74), Mitriţă (’83) şi Keşeru (‘90+4).

România va întâlni Norvegia, marţea viitoare, de la ora 21.45, pe Arena Naţională.

”Am obținut un rezultat bun ce ne ține în cursa calificărilor. Sunt trei puncte meritate. Am dominat întreg meciul. Băieții au încercat până în ultimul moment. Am reușit trei goluri și mă bucur enorm. Florin Andone putea marca în prima repriză. Avem probleme când întâlnim apărări foarte aglomerate. Nu a fost ușor. Acum ne pregătim pentru meciul de marți. Am încercat să îi fac să fie lucizi. Le-am zis la pauză că feroezi vor cădea din punct de vedere fizic. Le-am spus să fie calmi și să aibă răbdare. Se pare că Vlad Chiricheș are o ruptură. Vom decide în seara asta pe cine vom convoca. Probabil Cristea și Burcă. Keșeru are un cârcel sau o contractură. Nu este la fel de grav ca la Chiricheș. Sper sa câștigăm cu Norvegia. Băieții au jucat consistent. Sunt mulțumit de ei. M-aș bucura enorm să ne calificăm”, a declarat Cosmin Contra, la ProTV.

sursa foto: frf.ro