Portugalia și Mexic – victorii în Cupa Confederațiilor

Naționala Portugaliei a învins selecționata Rusiei, la Moscova, cu 1-0, în etapa a 2-a a Grupei A de la Cupa Confederațiilor. Golul a fost marcat de Cristiano Ronaldo, în minutul 9.

La Soci, reprezentativa Mexicului a trecut cu 2-1 de Noua Zeelandă, într-un meci foarte disputat. Wood a deschis scorul în minutul 42 pentru echipa de la Antipozi, apoi mexicanii au marcat în minutul 54 prin Jimenez și Peralta în minutul 72.

Neo-zeelandezii au trimis mingea în bară în minutul 88, iar spre finalul jocului a avut loc o busculadă pe gazon, fiind necesară intervenția întregii brigăzi de arbitri pentru a-i despărți pe fotbaliști.

Centralul din Gambia, Bakary Gassama a cerut ajutorul arbitrajului video, înainte de a arăta cartonașele galbene.

În ultima etapă a Grupei A, sambătă, se vor juca partidele Mexic – Rusia și Noua Zeelandă – Portugalia.

În clasament conduc Mexic și Portugalia cu câte 4 puncte, urmate de Rusia cu 3 puncte și de Noua Zeelandă fără niciun punct și deja eliminată din competiție, fiindcă în faza următoare se califică doar primele două clasate.