Portugalia – Austria: 0-0 la Euro 2016

Reprezentatuiva Portugaliei nu a reușit să treacă de Austria, cu care a remizat: 0-0 în etapa a 2-a a Grupei F la Campionatul European de Fotbal.

Pe stadionul parizian „Parc des Princes”, super-vedeta Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în minutul 79, șutând în bară după ce fusese faultat în careu. Tot el a trimis mingea în plasă în minutul 85, dar arbitrii au anulat golul pentru offside.

Tot sâmbătă, la Marsilia, Islanda și Ungaria au remizat și ele: 1-1. Grupa este condusă de unguri cu 4 puncte, urmați de islandezi și portughezi cu câte două, iar austriecii au un singur punct.

În ultimele meciuri, miercuri, lusitanii își joacă în fața maghiarilor calificarea la Lyon, iar Islanda și Austria speră și ele după confruntarea directă de pe Stade de France.

Amintim, în optimile de finală ale Euro 2016 se califică primele două clasate în fiecare din cele 6 grupe și cele mai bune 4 ocupante ale locului al 3-lea.