Confidenţialitate


Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate are o infrastructură tehnică învechită și blocaje frecvente, arată un raport al Curții de Conturi. O platformă de programări online la medic va fi funcțională din 2026 | AUDIO


Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate are o infrastructură tehnică învechită și blocaje frecvente, arată un raport al Curții de Conturi. O platformă de programări online la medic va fi funcțională din 2026 | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Disfuncţionalităţi frecvente, blocaje, infrastructură depăşită şi neactualizată în ultimii 24 de ani – este rezultatul unui raport al Curții de Conturi privind Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate, cel mai complex sistem informatic din România. Casa Națională de Asigurări de Sănătate nu poate recruta și reține specialiști în IT, se mai arată în audit. CNAS lucrează în paralel și la o platformă de programări online la medic.

 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Auditul a evaluat cum a fost implementată și administrată Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate în ultimii 24 de ani.

Infrastructura este depăşită, iar unele obiective, precum utilizarea completă a dosarului electronic de sănătate, digitalizarea biletelor de trimitere şi a concediilor medicale, nu au fost deloc atinse, deși costul total al platformei a depăşit un miliard de lei, precizează Curtea de Conturi.

Blocajele şi infrastructura tehnică învechită au afectat negativ calitatea serviciilor oferite asiguraţilor şi activitatea furnizorilor, indică auditul.

Platforma gestionează cea mai mare bază de date din ţară, ce conţine peste 18 milioane de beneficiari de servicii medicale şi medicamente, și peste 70.000 de furnizori.

Se lucrează în paralel și la o platformă de programări online la medic.

Horaţiu-Remus Moldovan, preşedintele CNAS: „Nu putem să ne mai bazăm pe metodele clasice care au funcționat zeci de ani în România”

„Este o necesitate reală, pentru că în era digitalizării nu putem să ne mai bazăm pe metodele clasice care au funcționat zeci de ani în România. Această platformă va oferi posibilitatea pacientului să selecteze investigația de care are nevoie, să selecteze județul, localitatea în care vrea dorește să facă această investigație și va vizualiza toți furnizorii din relație contractuală cu Casa de Asigurări de Sănătate care fac aceste investigații”, a precizat președintele CNAS.

Platforma costă 100 de milioane de euro, bani din PNRR, și ar trebui să fie funcțională de anul viitor.


Ultimele stiri
Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…

Columbia: Cel puțin 50 de oameni au murit după ce un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit vestul…

Președintele interimar al CNA, după incidentul de la Cluj: „Instituțiile din România ar trebui să se comporte în…

Proteste în București, la opt ani de la violențele din 10 august. Dosarul riscă să se prescrie în…

Nicușor Dan a sesizat CCR în legătură cu modificările aduse legii integrității. Care sunt principalele obiecții

Nicușor Dan îi cheamă marți pe liderii partidelor la Cotroceni pentru legea salarizării unitare

Nivelul Dunării scade din nou, iar Unitatea 2 de la Cernavodă ar putea fi oprită din cauza debitului…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează