Petrolul Ploiesti – Viitorul Constanta 3-0

Ajunsa la 11 meciuri fara infringere, echipa lui Cosmin Contra a punctat prin Bokila, autor al unei duble, si Hamza – toate golurile fiind marcate in repriza secunda.

Petrolul s-a distantat din nou la doua puncte fata de Astra Giurgiu, care a cedat 1 la 2 in deplasare la FC Vaslui, dupa un meci cu cite un jucator eliminat de fiecare parte.

Aflata la prima victorie sub comanda lui Gabi Balint, formatia moldoveana a condus 1-0 la pauza, dupa ce Sinmartean a deschis scorul dintr-o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri.

Ramasa in zece dupa ce Florescu a primit al doilea galben pe debutul reprizei secunde, Astra a egalat in minutul 72, dintr-un penalty tranformat de Budescu dupa o faza care a dus si la eliminarea unui jucator al gazdelor.

Temwanjera a adus victoria Vasluiului cu opt minute inainte de final.