Petrolul Ploiesti – Dinamo 1-2

Gazdele au condus la pauză datorită reușitei lui Moussa. în minutul 53 Tudose a înscris un autogol după ce Gnohere i-a luat mingea din brațe portarului Pecanha iar arbitrul nu a dictat fault în atac, fază contestată vehement de ploieșteni la finalul partidei. Rotariu a marcat golul victoriei dinamoviste cu un șut spectaculos de la 23 de metri, în minutul 84, și Mircea Rednic admite că a câștigat cu mult noroc. Dinamo rămâne pe locul 4 în clasament, la 5 puncte de liderul Astra Giurgiu iar Petrolul este ultima.
O altă codașă, FC Voluntari a cedat pe teren propriu, 0-2 cu ASA Tg Mureș. Jazvici și Axente din penalty au marcat în prima repriză. Antrenorul ilfovenilor, Gigi Multescu spune că jucătorii săi au greșit la golurile adversarilor dar a subliniat că maniera de arbitraj a fost incalificabilă. El susține că este al 6-lea meci din 7 în care echipa lui a fost dezavantajată. FC Voluntari are o singură victorie la primul sezon în Liga întâi, împotriva Petrolului.