Petrolul Ploiesti – CFR Cluj 1-2

Ardelenii au deschis scorul prin Jakolis inainte de pauza iar Teixiera a egalat in minutul 54. Portughezul a fost eliminat apoi, cu zece minute inainte de final, incasand un al doilea galben pe motiv ca a executat o lovitura libera inainte sa flueire arbitrul, Sebastian Coltescu. 3 minute mai tarziu Geraldo a vazut rosu direct si imediat Tade a marcat golul victoriei pentru CFR. Prezent la meci, Mircea Lucescu a criticat vehement arbitrajul iar fanii Petrolului le-au cerut jucatorilor sa iasa de pe teren.

Astra Giurgiu a trecut in fruntea clasamentului , la egalitate de puncte cu Steaua dupa 5-0 cu CS U Craiova. Budescu a reusit o tripla iar ceilalti marcatori au fost Bukari si Enache.

In fine, Ousmane N’Doye a fost eroul lui ASA tg Mures – a marcat amebele goluri ale victoriei 2-1 cu FC Botosani.