Petrolul – FC Brasov: 6-4 – cel mai spectaculos meci al returului Ligii 1

Petrolul Ploiesti si-a asigurat inca o etapa pe locul secund in Liga Intai dupa un meci-spectacol cu FC Brasov, in care s-au marcat 10 goluri in total, iar prahovenii au castigat cu 6-4.

Elevii lui Cosmin Contra au deschis scorul in minutul 3 din penalty prin Hamza, Laurentiu Marinescu a facut 2-0 la cateva faze distanta, apoi brasovenii au redus diferenta prin Batin, care a adus si egalarea, 2-2, in minutul 34. Marinescu a facut repede 3-2 dupa o eroare a portarului Mutu, dar oaspetii au egalat iar dupa pauza prin Iulian Popa. Hamza a inscris iar pentru 4-3, Jean Sony Alcenat a driblat 3 adversari la rand pentru 5-3, Gicu Grozav prins o ‘torpila’ de la 22 de metri: 6-3, tabela fiind inchisa in prelungiri, cand Mateiu a marcat la fel de spectaculos, de la 25 de metri. Interesant este faptul ca galeria Petrolului a parasit stadionul in minutul 50, motivul oficial fiind ca a fost impiedicata sa isi afiseze un banner. Tot miercuri si ‘U’ Cluj s-a salvat de la retrogradare, dupa ce a invins-o cu 2-0 pe Otelul Galati. Golurile ardelenilor antrenati de Ionel Ganea au fost marcate de Borza in minutul 22, dintr-o lovitura libera la vinclu si Apostu in prelungiri. Otelul a jucat din minutul 59 fara Sergiu Costin, care a primit doua cartonase galbene. Joi se joaca si ultimele meciuri ale etapei intermediare: CFR Cluj – CS Severin la ora 17:00, CSMS Iasi – Astra si Rapid – Chiajna de la 19:00, plus Pandurii Tg. Jiu – Viitorul Constanta de la 21:30.