Peste 700 de magistrați vor avea salariile majorate cu până la 13.000 de lei net lunar. Șefa Curții Supreme a semnat două ordine prin care li se acordă măriri salariale anumitor categorii | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Peste 700 de magistrați vor avea salariile majorate cu 12-13.000 de lei net pe lună. Șefa Înaltei Curți, Lia Savonea, a semnat recent două ordine care prevăd majorări salariale pentru anumite categorii de procurori și judecători. Potrivit G4Media, este vorba, între alții, despre cei care au îndeplinit condițiile pentru a activa în fosta Secție Specială de Investigare a Infracțiunilor din Justiție.
Un prim ordin semnat pe 18 martie de șefa Instanței Supreme, Lia Savonea, se referă la acordarea unui spor salarial sau o diurnă de 2% pe zi din indemnizația brută lunară pentru cei care au îndeplinit condițiile de a activa în fosta Secție Specială, Secția de Investigare a Infracțiunilor din Justiție: adică magistrați cu peste 18 ani vechime și grad de Curte de Apel, scrie G4Media.
Acest spor a fost acordat în perioada octombrie 2018-martie 2022 doar procurorilor din Secția Specială: judecătorii care s-au ocupat de dosare s-au considerat discriminați și au solicitat la rândul lor acest spor.
L-au primit timp de aproape patru ani, cât a funcționat Secția Specială. Șefa Înaltei Curți a stabilit însă că acest spor e integrat acum în salariul de bază pentru toți cei care între 2018 și 2022 îndeplineau condițiile pentru a activa în această secție. Potrivit G4Media, 700 de magistrați vor avea astfel 12-13.000 de lei în plus la salariu.
Un al doilea ordin semnat de Lia Savonea prevede majorarea unui indice salarial – Valoarea de Referință Sectorială – de la 484 de lei la peste 600 de lei. În acest fel, vor beneficia de majorarea rectroactivă a salariilor toți magistrații începând cu anul 2018. Până acum, doar judecătorii Inaltei Curții se bucuraseră de creșterea retroactivă a salariilor cu 25% începând cu 2018, ceilalți, pe o perioadă mai mică, adică începând din 2020.





