Peste 140 de moldoveni au cerut sprijinul autorităților de la Chișinău pentru a fi evacuați din Orientul Mijlociu | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Peste 140 de moldoveni au cerut sprijinul autorităților de la Chișinău pentru a fi evacuați din Orientul Mijlociu. Este vorba despre solicitări venite de la persoane aflate în Emiratele Arabe Unite, Qatar, Bahrain și Liban. Probleme întâmpină și turiști aflați în Maldive, Zanzibar, Filipine sau Sri Lanka, ale căror zboruri au fost reprogramate sau anulate pentru că avioanele tranzitau țări din Orientul Mijlociu.
Secretarul de stat al Ministerului de Externe de la Chișinău, Valeriu Mija: „Noi cunoaștem situația cu citațenii în fiecare stat și ambasadorii, consulii aflați în zonă le dau instrucțiuni”
Secretarul de stat al Ministerului de Externe de la Chișinău, Valeriu Mija, a spus că Republica Moldova a început demersurile pentru repatriere și, în acest sens, poartă discuții cu partenerii externi, inclusiv cu România, pentru a facilita revenirea în țară a cetățenilor blocați în Orientul Mijlociu.
„Apelul este ca citațenii să nu se deplaseze la aeroport până nu vor fi contactate de companie care va fi sigură că va opera zborul pentru a evita aglomerația la aeroportul internațional Dubai, fiind unul mare cu un trafic destul de mare. Conducerea statului, conducerea Ministerului Afacerei Externe organizează diferite contacte la nivel direct. Noi cunoaștem situația cu citațenii în fiecare stat și ambasadorii, consulii aflați în zonă le dau instrucțiuni direct”, a declarat Secretarul de stat al Ministerului de Externe de la Chișinău, Valeriu Mija.





