Confidenţialitate


Peste 100 de români vor fi repatriați joi din Abu Dhabi, Dubai și Oman, prin programul rescEU | AUDIO


Peste 100 de români vor fi repatriați joi din Abu Dhabi, Dubai și Oman, prin programul rescEU | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Ministerul român de Externe continuă repatrierile din zonele afectate de conflictul din Orientul Mijlociu, în condințiile în care sosesc în continuare solicitări de asistență consulară. Mâine, mai mulți cetățeni moldoveni vor fi evacuaţi din Dubai printr-o rută organizată de autorităţile române, prin programul rescEU. Între timp, în această seară este așteptat pe aeroportul din Otopeni un zbor cu peste 100 de români din Abu Dhabi, Dubai și Oman.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Mai mulţi cetăţeni moldoveni, aflați în Emiratele Arabe Unite, vor fi evacuaţi printr-o rută organizată de autorităţile române, prin programul rescEU, pe traseul Muscat – Bucureşti.

Cursa ale căror costuri sunt decontate integral de către Uniunea Europeană, urmează să ajungă mâine la Bucureşti, potrivit MOLDPRES.

Între timp, MAE continuă să primească solicitări de asistență consulară de la românii aflați în zona de conflict care doresc să se întoarcă acasă.

Un nou zbor de repatriere prin mecanismul european – RescEU, este programat în această seară, a anunțat ministra Oana Țoiu.

„Va fi un zbor de evacuare dedicat ultimilor cetățeni din categoriile vulnerabile din spațiile Abu Dhabi, Dubai și Oman. Cota alocată pentru acest zbor de evacuare este de 130 de locuri”, a precizat ministra de Externe.

Până în acest moment, autoritățile române au repatriat aproape 5.700 de cetățeni români aflați în țări din Orientul Mijlociu.


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare