Percheziţii DNA la Spitalul Militar din București și la locuințelor unor persoane fizice, într-un dosar în care ar fi vizată directoarea unităţii medicale | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie efectuează, joi, percheziţii la Spitalul Militar Central într-un dosar în care ar fi vizată directoarea unităţii medicale, generalul Florentina Ioniță-Radu, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare.
UPDATE 10:30. Perchezițiile vizează acte de corupție comise de cadre medicale militare între 2020 și 2023
Cele 19 percheziții au loc în București și în județul Ilfov, în biroul dintr-o instituție publică și la locuințele unor persoane fizice, informează DNA.
„Procurorii militari din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul pentru efectuarea urmăririi penale în cauze privind infracțiuni de corupție săvârșite de militari efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea de către cadre medicale militare, a unor infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție, în perioada 2020 – 2023.
În cursul zilei de 16 octombrie 2025, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 19 locații situate pe raza municipiului București și a județului Ilfov, dintre care una într-un birou aflat într-o instituție publică, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice”, a transmis joi dimineață DNA.
Procurorii DNA au făcut 19 percheziții, una dintre ele la Spitalul Militar „Carol Davila” din București Potrivit News.ro, percheziţiile au loc și la locuinţa Florentinei Ioniţă.
Sunt investigate infracţiuni de abuz în serviciu, complicitate la abuz în serviciu şi uzurpare de calităţi oficiale.
Vizate de percheziții sunt peste 17 persoane. Între ele se numără și Forentina Ioniță, managerul Spitalului Militar, și mai multe actuale și foste cadre militare, potrivit surselor HotNews.
Aceștia sunt suspectați că-și suplimentau veniturile prin plăți nelegale în proiecte europene, prin cumul de funcții și pontaje fictive.
Florentina Ioniță este prima femeie general comandant al Spitalului Militar. Este o apropiată a generalului Cătălin Zisu, cercetat și el de DNA pentru abuz în serviciu, notează G4media.
Prejudiciul în acest caz este de peste opt milioane de lei, mai notează agenția națională de știri.






