Rusia: Partidul de opoziție Iabloko va participa la alegerile legislative din septembrie
Sursa foto: Shutterstock
Partidul de opoziție din Rusia va participa la alegerile legislative din septembrie, după ce candidatura sa a fost aprobată de Comisia Electorală Centrală (CEC). Decizia vine după ce mai mulți candidați ai formațiunii au fost excluși pentru că au criticat războiul dus de Rusia în Ucraina.
„Iabloko va fi pe buletinele de vot! Comisia Electorală Centrală a înregistrat lista partidului pentru alegerile pentru Dumă (Camera Deputaților)”, a anunțat formațiunea pe Telegram, notează EFE.
Partidul liberal, care candidează sub sloganul „Pentru pace și libertate”, a depus o listă cu 269 de candidați, pe care urmează să o publice în curând pe site-ul formațiunii. Alți 135 de candidați vor participa la alegeri în circumscripțiile uninominale, a mai precizat Iabloko.
Formațiunea, care activează în Rusia din 1993, rămâne însă prudentă, după ce s-a confruntat cu presiuni judiciare și cu respingerea listelor sale de candidați în mai multe regiuni. „Desigur, orice se poate întâmpla până pe 20 septembrie, ziua alegerilor legislative, și nu ne așteptăm la o campanie ușoară”, a avertizat partidul de opoziție.
La ședința CEC a participat și deputatul Aleksei Juravliov, liderul partidului ultranaționalist Rodina (Patria), care a cerut respingerea listelor Iabloko. El a susținut că niciunul dintre politicienii formațiunii nu a mers în Ucraina pentru a-i sprijini pe soldații ruși. Rodina este formațiunea care a încercat să împiedice participarea Iabloko la alegeri în mai multe regiuni și a apelat inclusiv la Curtea Supremă a regiunii Karelia, din nord-vestul Rusiei.
În urma deciziei CEC, Iabloko a mulțumit pentru sprijinul primit și a transmis că va continua să lupte „pentru pace și încetarea represiunii”, pentru a demonstra că există numeroși oameni care își doresc acest lucru și care trebuie să fie ascultați.
Liderul partidului, Nikolai Rîbakov, a confirmat la rândul său vestea pe rețelele sociale. El a spus că participarea la alegeri le va permite rușilor să „voteze pentru pace și libertate” și să „susțină legal și în siguranță un acord de încetare a focului”, la mai bine de patru ani de la începutul războiului din Ucraina. „Pentru o viață fără frică!”, a adăugat Rîbakov, care a declarat recent pentru EFE că cel puțin 50 de milioane de ruși susțin încheierea unui acord de pace în Ucraina.
În ultimele săptămâni, autoritățile ruse au intensificat presiunile asupra Iabloko, singurul partid de opoziție care se opune deschis războiului din Ucraina. Zeci de membri ai formațiunii au fost vizați de dosare penale și administrative.
În trei regiuni în care Iabloko și-a depus candidaturile, înregistrarea listelor a fost deja respinsă, inclusiv la Sankt Petersburg, al doilea oraș ca mărime din Rusia. Oficialii CEC au invocat nereguli de formă în documentele depuse, însă reprezentanții Iabloko au denunțat motive de natură politică.
