Pandurii – Poli Timișoara: 1-3 în Liga 1

ACS Poli Timișoara a învins-o cu 3-1 pe Pandurii Târgu Jiu în deplasare, în primul meci al etapei a 5-a din play-out-ul Ligii 1. Oltenii au deschis scorul în minutul 35 prin Hristei, apoi au rămas în 10, după ce Samson Nwabueze a primit al 2-lea cartonaș roșu în minutul 49. Bănățenii au revenit cu două goluri marcate în minutele 70 și 72 de Pedro Henrique și Bărbuț, iar tabela a închis-o Cânu în iutul 89. Pandurii au terminat cu 8 jucători de câmp, după ce și Cornel Ene a văzut cartonașul roșu în minutul 84.

ACS Poli Timișoara a urcat pe locul al 4-lea, la egalitate de puncte cu FC Voluntari, care va juca însă sâmbătă cu ASA Târgu Mureș. Panurii sunt acum pe poziția a 6-a, dar ar putea cădea pe a 7-a, dacă Concordia Chiajna o va învinge luni pe Gaz Metan Mediaș.