Confidenţialitate


O vulpe polară s-a plimbat pe străzile din Constanţa, după ce a evadat din microrezervaţie


O vulpe polară s-a plimbat pe străzile din Constanţa, după ce a evadat din microrezervaţie

O vulpe polară care a evadat, în noaptea de marţi spre miercuri de la Microrezervaţia Constanţa, a fost capturată după ce, timp de câteva ore, s-a plimbat prin oraş, animalul fiind dus înapoi în padocul din care scăpase.

Incidentul a fost semnalat de către reprezentanţii Microrezervaţiei care, printr-o postare pe o reţea de socializare, au cerut ajutorul populaţiei pentru găsirea vulpii.

”Azi noapte, una dintre vulpile polare rezidente a evadat din Microrezervaţia Constanţa. Ultima dată a fost văzută în jurul orelor 05.30 în zona Dacia. Orice informaţie primită de la voi este preţioasă. E nepericuloasă, blândă, dar bineînţeles speriată”, a fost mesajul postat de angajaţi.

Aceştia au povestit că vulpea a reuşit să scape cândva în timpul nopţii, iar prima oară a fost văzută de un echipaj de Jandarmerie în zona Soveja.

”Am primit pe la patru şi jumătate apel de la ISU si Jandarmerie cum că a fost văzută vulpea în zona Suceava. S-a dus echipaj acolo, dar nu au mai găsit animalul. Au pregătit materiale necesare şi au aşteptat apoi următorul apel”, au spus ei.

Câteva ore mai târziu, în jurul orei 10.00, animalul a fost văzut în zona Casei de Cultură a Sindicatelor din Constanţa, instituţie aflată la aproximativ patru kilometri de rezervaţia din care fugise.

Vulpea a fost adusă la microrezervaţie şi, împreună cu perechea ei, au fost mutate într-un alt ţarc, pentru a evita o altă evadare.

Urmează să fie refăcut ţarcul în care erau până acum, iar apoi ele se vor putea întoarce ”acasă”.

https://www.facebook.com/microrezervatieconstanta/videos/1687728027981114/


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”