Confidenţialitate


Numărul persoanelor care se prezintă în centrele de evaluare COVID crește odată cu numărul de infectări | AUDIO


Numărul persoanelor care se prezintă în centrele de evaluare COVID crește odată cu numărul de infectări | AUDIO

Număr record de infectări cu coronavirus în România de la începutul pandemiei: peste 34 de mii de cazuri au fost confirmate în ultimele 24 de ore, aproape dublu față de ultima raportare. De ieri și până azi, s-au înregistrat și 94 de decese în rândul bolnavilor de COVID. Odată cu creșterea numărului de infectări, a crescut și numărul celor care se prezintă la centrele de evaluare COVID.

În ultimele 24 de ore, 34 de persoane diagnosticate cu COVID s-au prezentat la centrul de evaluare de la Institutul Marius Nasta și toate au avut nevoie de tratament – a spus, la Europa FM, managerul Institutului, Beatrice Mahler. Medicul a precizat că fiecare pacient este evaluat de un medic pneumolog, i se fac analize de sânge, examen radiologic, electrocardiografie, apoi primește tratament.

„Nu aș spune că este o creștere semnificativă față de săptămâna trecută, dar e o creștere a ultimelor patru zile lucrătoare. Toți au avut indicație de tratament: trei au necesitat internare continuă, având afectare pulmonară importantă și comorbidități; peste 30 dintre ei au plecat la domiciliu cu tratament efectuat. O parte din ei au acceptat administrarea de anticorpi monoclonali, o parte au primit Favipiravir pe care l-au continuat la domiciliu”, a explicat Beatrice Mahler.

În ultimele zile, a crescut ușor și numărul bolnavilor de COVID internați în spital – a mai spus medicul Beatrice Mahler.

„Avem o capacitate de 40% a secției COVID ocupată – absolut acceptabil în condițiile în care vedem peste 30 de mii de cazuri pe zi”, a adăugat Beatrice Mahler.

Medicul Beatrice Mahler ne amintește ce trebuie să facem dacă avem simptome de COVID: „Să sune la DSP, primesc un cod și pot să aleagă varianta de a fi testați la domiciliu sau să se deplaseze într-unul din centrele de recoltare. Dacă febra este înaltă, dacă apar simptome care trezesc îngrijorare, se pot prezenta în oricare din spitalele COVID, recoltarea făcându-se în cadrul spitalului și diagnosticul fiind mult grăbit”.

Beatrice Mahler a menționat că Institutul Marius Nasta se confruntă cu multe cazuri de COVID în rândul personalului medical. Dacă în valul precedent, media era de 10 angajați cu COVID pe zi, acum s-a ajuns la o medie zilnică de 30 de cazuri.

În prezent, asistența medicală poate fi asigurată în condiții satisfăcătoare, a menționat managerul Institutului Marius Nasta.

Sursa foto: Pixabay

Citește și: SUA: Unui pacient i s-ar fi refuzat transplantul de inimă pentru că nu era vaccinat anti-Covid

Autor: Florentina Mihăiță

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Timiș: 11 vârstnici au fost diagnosticați cu râie, după ce au fost mutați din centrul de la Lenauheim…

Proteste față de neregulile grave din justiție au avut loc aseară în București și Cluj. Oamenii au transmis…

Judecătoarea Raluca Moroșanu a fost exclusă din completul de judecată al unui dosar DIICOT, după ce a vorbit…

Sindicatele reclamă că majorarea salariului minim anunțată pentru 2026 „este o aroganță a Guvernului”. Liviu Apostoiu: 10% inflație,…

Cristian Pîrvulescu, despre decizia Coaliției de a crește salariul minim în 2026: „Se vede că șantajul simplu cu…

Salariul minim brut ar urma să crească la 4.325 de lei brut de la 1 iulie 2026 |…

Proiectul „My voice, my choice”, care le va permite femeilor din UE să facă avort gratuit într-un alt…

Piața Victoriei. Cine mai controlează, de fapt, puterea și cât de solidă mai este democrația românească? Invitat este…

Cantităţile de deşeuri cresc cu până la 30% în perioada sărbătorilor de iarnă, arată o analiză | AUDIO

Importurile de gaze rusești vor fi eliminate din UE, până la finalul lui 2027. Noua lege urmează să…