Novak Djokovici si Serena Williams, in semifinalele US Open

Djokovici va juca pentru un loc in finala cu japonezul Kei Nishikori, cap de serie numarul 10, care l-a invins pe al 3-lea favorit, elvetianul Stanislas Wawrinka dupa un meci spectaculos, care a durat 4 ore si 20 de minute. Nishikori a pierdut primul set la 3, le-a castigat pe urmatoarele doua, 7-5, 7-6, a fost egalat tot dupa un tie break si s-a impus cu 6-4 in decisiv.

In turneul feminin de la Flushing Meadows, Serena Williams a trecut lejer in sferturi de italianca Flavia Penneta, 6-3, 6-2 in putin peste o ora de joc. Americanca o va intalni in penultimul act pe rusoaica Ekaterina Makarova, cap de serie numarul 17. Aceasta a eliminat-o pe fosta lidera mondiala, Viktoria Azarenka, scor 6-4, 6-2 si s-a calificat in premiera in semifinalele unui turneu de Grand Slam.

Pentru celalalt loc in finala vor juca Peng Shuai din China si daneza Caroline Wozniacki.