Nico Rosberg a câștigat cursa de Formula 1 din Belgia

Germanul Nico Rosberg de la Mercedes a câștigat Marele Premiu al Belgiei de la Spa-Francorchamps, a 13-a etapă a campionatului mondial de Formula 1.

Al 2-lea a sosit australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull, iar podiumul a fost completat de celălalt driver de la Mercedes – Lewis Hamilton, la aproape jumătate de minut de colegul său. Englezul a realizat însă o mare performanță, având în vedere că a plecat penultimul de la start, din cauza unor penalizări tehnice.

Pe pozițiile 4 și 5 au ajuns cei doi piloți de la Force India: germanul Nico Hulkenberg și mexicanul Sergio Perez, iar al 6-lea a fost Sebastian Vettel de la Ferrari. În puncte au mai intrat spaniolul Fernando Alonso (Mclaren-Honda), finlandezii Valtteri Bottas (Williams) și Kimi Raikkonen (Ferrari), plus brazilianul Felipe Massa (Williams).

Cursa a fost marcată însă de un incident important în turul al 6-lea. Mașina Renault pilotată de danezul Kevin Magnussen a izbit zidul de protecție la ieșirea dintr-un viraj, dar driver-ul scandinav a suferit doar o tăietură la gleznă și a ieșit singur din monopost. Parapetul format din pneuri a fost însă rupt și după trei tururi cu Safety Car-ul, comisarii de cursă au decis să oprească întrecerea cu steagul roșu, pentru refacerea zonei.

Liderul clasamentului piloților rămâne Hamilton, însă Rosberg s-a apropiat la doar 9 puncte de colegul lui de la Mercedes, cu 8 etape până la finalul sezonului.

La constructori, echipa germană este detașată cu 455 de puncte, față de Red Bull care are 274 de puncte.

Următorul Grand Prix de Formula 1 va avea loc duminica viitoare în Italia, la Monza.