Naționala sub 19 ani a ratat dramatic calificarea la Campionatul European

Echipa națională de tineret sub 19 ani a fost la un pas de calificarea la Campionatul European din această vară, pe care a ratat-o în ultimele minute ale meciului decisiv cu Ucraina.

“Tricolorii mici” aveau nevoie de cel puțin o remiză în partida de la Ploiești, în care au deschis scorul în minutul 77 prin Olimpiu Moruțan. Marcatorul a fost eliminat imediat, fiindcă și-a scos tricoul și a primit al 2-lea cartonaș galben.

Oaspeții au egalat apoi în minutul 84 prin Sfranov la o gafă a portarului Andrei Vlad și au marcat golul victoriei în prelungiri, prin Bondar.

România a terminat meciul în 9, după ce și Nenciu a primit al 2-lea galben pentru un fault la mijlocul terenului.

Naționala sub 19 ani mai învinsese Serbia cu 4-0 și Suedia cu 2-1, însă Ucraina a câștigat grupa din Turul de Elită organizat la Ploiești, calificându-se la turneul continental din Finlanda, dintre 16 și 29 iulie.