Confidenţialitate


Muncitorii japonezi au reparat groapa uriaşă care a înghiţit o intersecţie din Fukuoka în numai câteva zile


Autorităţile din oraşul japonez Fukuoka, unde o groapă uriaşă a înghiţit o intersecţie întreagă, au reparat şoseaua în numai câteva zile zile, iar zona a fost redeschisă traficului, relatează The Guardian.

Într-o demonstraţie tipică de eficienţă japoneză, muncitorii au lucrat 24 de ore din 24 pentru a umple groapa cu 6.200 de memtri cubi de nisip şi ciment. Lucrarea a durat două zile.
Pe lângă reparaţiile la carosabil, muncitorii au reparat sistemul de canalizare, de alimentare cu gaze, semafoarele şi stâlpii de iluminat care au fost înghiţiţi de groapa enormă apărută pe 8 noiembrie dimineaţă.

Echipele de muncitori au fost lăudate de populaţie pe reţelele de socializare. „Sunt surprins că drumul a fost redeschis într-o săptămână”, a scris un utilizator pe Twitter. “Impresionant. A fost rapid”, a scris un altul.

Autorităţile au inspectat lucrarea, au declarat zona sigură şi au redeschis-o pentru trafic.

Primarul din Fukuoka, Soichiro Takashima, a dat asigurări că terenul în zona afectată este în prezent de 30 de ori mai rezistent decât înainte. El a adăugat că a convocat o comisie de experţi pentru a stabili cauzele apariţiei gropii.

Groapa, care a avut o adâncime de 20 de metri, a provocat haos pentru navetişti, după ce circulaţia metroului a fost întreruptă pentru mai multe ore. De asemenea, în zonă a fost oprită alimentarea cu energie electrică şi cu gaz.


Ultimele stiri
Accident rutier în județul Dâmbovița. Un tânăr de 20 de ani conducea fără permis | AUDIO

Zboruri anulate în Malta. Un nor de cenușă, cauzat de vulcanul Etna, a acoperit cerul Arhipeleagului maltez |…

Șoferul care a lovit mortal doi oameni pe o stradă din Brașov ar fi făcut o criză epileptică…

Accident grav în Braşov. O mașină a lovit un grup de pietoni pe trotuar în Piața Sfatului |…

Alertă în Marea Neagră: Două drone au fost distruse de Armata Română în zona Neptun Deep | AUDIO

Două drone tip Gerbera au fost distruse, marţi după-amiază, de scafandrii Armatei Române, în zona neptun Deep |…

David Popovici s-a calificat în finala la 100 de metri la Campionatele Europene

Autostrada A3: 12 kilometri între Zimbor și Poarta Sălajului au fost deschiși circulației | VIDEO

Legea salarizării, discutată la Cotroceni. Nicușor Dan încearcă să deblocheze cu liderii partidelor reforma care condiționează 770 de…

Cazul azilelor din Bihor: Judecătorul Curții de Apel spune că probele DIICOT nu susțin acuzațiile aduse familiei Pașca



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează