Confidenţialitate


Moştenitorul imperiului Samsung, condamnat la închisoare


Moştenitorul imperiului Samsung, condamnat la închisoare

Un tribunal din capitala sud-coreeană, Seul, l-a condamnat pe vicepreşedintele grupului Samsung Electronics la 5 ani de închisoare.

Lee Jae-yong a fost găsit vinovat de dare de mită în răsunătorul scandal de corupţie care a condus la demisia fostei preşedinte Park Geun-hye.

În schimbul a 7,2 miliarde woni (echivalentul a peste 6 milioane de dolari), moştenitorul imperiului Samsung a beneficiat de fonduri publice pentru un proiect controversat de fuziune a două dintre filialele grupului, în 2015.

Procuratura solicitase o pedeapsă de 12 ani de închisoare pentru Lee Jae-yong, în vârstă de 48 de ani, aflat preventiv în spatele gratiilor din februarie.

Samsung Electronics contribuie cu o cincime la economia sud-coreeană.


Ultimele stiri
România în Direct. De ce nu (mai) suntem buni la sport? 

Ratingul României, reconfirmat de JCR la BBB+: perspectivă stabilă și deficit bugetar în scădere

Ziua Mondială a Teatrului 2026: premiere, proiecții speciale și mesaje emoționante din partea actorilor: „Tot ce am e…

Vizită oficială a premierului slovac Robert Fico în România: întâlniri cu Ilie Bolojan și Nicușor Dan | VIDEO

Ploi și vânt puternic în aproape toată țara, în acest weekend. Cod galben în mai multe regiuni până…

Poliția din Marea Britanie redeschide un dosar în cazul lui Andrew Tate. Este vizat de acuzații de viol,…

DEȘTEPTAREA: Efectul Zeigarnik – de ce sarcinile neterminate ne bântuie memoria

Mircea Lucescu și Ionuț Radu reacționează după ce naționala de fotbal a ratat calificarea la Cupa Mondială: „Doare…

Donald Trump anunță un gest de bunăvoință al Iranului în negocierile de încheiere a conflictului: acces pentru zece…

Președintele Nicușor Dan, despre Legea femicidului: „O să ne uităm cu atenție; voința noastră este de a limita…