Confidenţialitate


Moromeții 3: premieră de gală la Teatrul Național în 13 noiembrie


Moromeții 3: premieră de gală la Teatrul Național în 13 noiembrie

Regizorul Stere Gulea, directorul de imagine Vivi Drăgan Vasile, alături de actorii Horațiu Mălăele, Alex Călin, Olimpia Melinte și Mara Bugarin vor participa la premiera de gală a filmului Moromeții 3 care va avea loc miercuri, 13 noiembrie, de la ora 19:00, la Sala Ion Caramitru a Teatrului Național București. Organizatorii anunță un eveniment care va recrea spiritul anilor ’50 și va aduce în fața publicului o mare parte din echipa filmului, dar și alți invitați și momente surpriză. Biletele au fost puse în vânzare online pe platforma Eventbook: https://eventbook.ro/film/bilete-morometii-3-premiera-de-gala 

„Frumusețea acestui film a cărui poveste continuă să stârnească interesul și curiozitatea românilor de pretutindeni este că a reușit să creeze un liant între generații – toate proiecțiile speciale din cadrul festivalurilor unde a fost prezent în această vară au strâns un public numeros, de toate vârstele. Reacțiile oamenilor au fost de sinceră emoție în fața unei producții care încheie una din cele mai iubite și cunoscute povești din literatura noastră. Ne dorim să facem din Premiera de Gală un eveniment memorabil, pentru fiecare spectator în parte.”, a declarat Andrei Aivănoaei, distribution manager Transilvania Film. 

Ultima parte a trilogiei inspirată din romanele lui Marin Preda, Moromeții 3, urmărește destinul lui Niculae, fiul cel mic al celebrei familii de țărani, care ajunge, în anii ’50, un scriitor cunoscut. Un moment dificil pentru istoria țării, instaurarea noului regim comunist devine astfel fundalul poveștilor complexe din viața acestui tânăr plin de idei, ambiții și speranțe. Interpretat de Alex Călin, personajul navighează interese amoroase, conflicte profesionale și ideologice, dar și relația cu bătrânul și înțeleptul său tată, Ilie Moromete, jucat de Horațiu Mălăele. Trailer: https://bit.ly/Morometii3 

Din distribuția impresionantă mai fac parte Răzvan Vasilescu, Iulian Postelnicu, Cătălin Herlo, Dana Dogaru, Toma Cuzin, Ana Ciontea, Laurențiu Bănescu, Conrad Mericoffer, Ioan Andrei Ionescu, Andreea Bibiri, Ilinca Hărnuț, Dorina Chiriac, cu participarea extraordinară a Oanei Pellea. 

Filmul va intra oficial în cinematografe începând cu 22 noiembrie. 

Transilvania Film, distribuitorul producției, a anunțat și un turneu național de promovare în peste 50 de orașe, multe dintre ele fără sală de cinema. Acesta va începe în octombrie, iar programul complet va fi anunțat curând.

Premiera de Gală Moromeții 2 a strâns în 2018, la Sala Palatului, peste 4000 de spectatori, fiind sold-out la doar câteva zile de la punerea biletelor în vânzare. Partea a doua a trilogiei este una dintre cele mai populare lansări ale ultimilor ani, atât prin evenimentele speciale care au însoțit-o, cât și prin numărul mare de spectatori strânși în sălile de cinema – peste 200.000. În 2019 a fost cea mai apreciată peliculă în cadrul celei de-a 13-a ediții a Premiilor Gopo, adjudecându-și 9 trofee din cele 14 nominalizări.

Moromeții 3 este o producție Libra Films, distribuită de Transilvania Film. 

Recomandat de Europa FM.


Ultimele stiri
Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…

Columbia: Cel puțin 50 de oameni au murit după ce un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit vestul…

Președintele interimar al CNA, după incidentul de la Cluj: „Instituțiile din România ar trebui să se comporte în…

Proteste în București, la opt ani de la violențele din 10 august. Dosarul riscă să se prescrie în…

Nicușor Dan a sesizat CCR în legătură cu modificările aduse legii integrității. Care sunt principalele obiecții

Nicușor Dan îi cheamă marți pe liderii partidelor la Cotroceni pentru legea salarizării unitare

Nivelul Dunării scade din nou, iar Unitatea 2 de la Cernavodă ar putea fi oprită din cauza debitului…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează