Confidenţialitate


Mormânt de origine scitică, vechi de peste 2500 de ani, descoperit în Câmpia Bărăganului | GALERIE FOTO


Mormânt de origine scitică, vechi de peste 2500 de ani, descoperit în Câmpia Bărăganului | GALERIE FOTO

Descoperire arheologică unică în zona Câmpiei Bărăganului, făcută într-un sit arheologic din județul Ialomița. Arheologii Muzeului Județean au scos la lumină un mormânt de origine scitică, vechi de peste 2500 de ani. Un schelet, cel mai probabil aparținând unui războinic aflat în trecere, dar și o serie de vestigii specifice populației scitice au fost găsite în mormântul descoperit.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Descoperirea a fost făcută în situl arheologic Săveni – La Movile. Arheologii au în fiecare an perioade de cercetare în sit. Iar săpăturile de acum au scos la suprafață mormântul, care adăpostea un schelet uman, de sex masculin. Alături de el, și un bogat inventar arheologic.

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Este vorba despre 16 vârfuri de săgeată de origine scitică, un cuțit cu lamă scurtă din fier și mâner lung de os, specifice populației scitice, dar și două fusaiole, niște discuri folosite la fusele pentru tors.

În plus, scheletul avea în jurul gâtului un colan spiralat, cel mai probabil din bronz, dar și cercei. Arheologii cred că osemintele îi aparțin, cel mai probabil, unui războnic, care ar fi străbătut această zonă a actualului județ Ialomița cu circa 2500 de ani în urmă.

Vestigiile scoase la suprafață vor fi restaurate și conservate, iar osemintele vor fi studiate de antropologi, pentru a afla mai multe detalii despre modul de viață din acele vremuri.

Sursa foto: Facebook / Muzeul Judetean Ialomita

Citește și: La Jurilovca a început Festivalul Borșului lipovenesc. S-au pregătit peste 50.000 de porții de borș


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”