Monica Niculescu a fost eliminată la US Open

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a pierdut în primul tur la US Open. Clasată pe locul al 62-lea WTA, ea a fost învinsă de israelianca Julia Glushko, de pe poziția a 162-a, scor 6-3, 5-7, 4-6.

Monica a câștigat primul set cu 6-3, iar pe al 2-lea la început foarte slab. Adversara ei a condus cu 4-0, dar Niculescu a egalat la 5. A avut apoi două mingi de break la 6-5 și ocazia de a servi pentru meci. Le-a pierdut însă, iar israelianca s-a impus până la urmă în decisiv cu 6-4, după două ore și jumătate de minute.

Monica Niculescu a jucat slab anul acesta în turneele americane. La Montreal a fost eliminată în calificări de Sorana Cîrstea, iar la Cincinnati și New Haven a pierdut din primul meci, fără niciun set câștigat.