Ministrul Sănătății, la lansarea Registrul Național de Screening Neonatal: „Momentul de astăzi este unul important pentru că deschide calea către digitalizarea sănătății” | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos / Pană Tudor
A fost lansat Registrul Național de Screening Neonatal. Acesta deschide calea digitalizării în sănătate, dar mai ales a monitorizării complete a nou-născuților încă din primele zile de viață și a depistării precoce a unor posibile afecțiuni. Medicul pediatru Cătălin Cârstoveanu a explicat ce înseamnă, de fapt, Registrul Național de Screening Neonatal.
Medicul pediatru Cătălin Cârstoveanu: „Tratament este mai simplu, mai puțin costisitor”
„Avantajele sunt acestea: detectăm precoce, reducem mortalitatea, prevenim dizabilități. Tratament este mai simplu, mai puțin costisitor. Este mai simplu să dai o dietă unui pacient decât să-l cari cu salvările, cu SMURD, din Spitalul X, de la Harghita, la Covasna, la București. Știți cât costă lucrurile acestea. Decât să ai un diagnostic clar, o conduită clară, să reduci internările în ATI neonatal și să vorbim de echitate în sănătate. Aceste teste nu sunt pentru X sau pentru Y. Știți, sigur, la medicina privată se fac anumite teste, dar cine plătește? Este vorba de echitate socială și în sănătate publică”, a spus medicul pediatru Cătălin Cârstoveanu.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete: „Momentul de astăzi este unul important pentru că deschide calea către digitalizarea sănătății”
La rândul său, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat că, la capitolul prevenție, mai sunt multe de făcut.
„Din păcate, zona de screening, zona de prevenție nu este acolo unde ar trebui să fie, însă eu cred că putem dezvolta și putem recupera acest timp prețios pentru sănătatea tuturor. Momentul de astăzi este unul important pentru că deschide calea către digitalizarea sănătății, pe de o parte, și către o monitorizare completă și atentă din primele zile de viață”, a declarat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
Mirabela Grădinaru: „Un pas esențial pentru viitorul copiilor noștri, pentru ca fiecare nou-născut să aibă acces la prevenție”
Mirabela Grădinaru, partenera președintelui Nicușor Dan, a participat, de asemenea, la eveniment.
„Un pas esențial pentru viitorul copiilor noștri, pentru ca fiecare nou-născut să aibă acces la prevenție, diagnostic, intervenție și tratament adecvat încă din primele zile de viață. Acest registru exact acest lucru face: creează un cadru în care niciun copil nu este pierdut din vedere”, a precizat Mirabela Grădinaru.
Mortalitatea infantilă în România a atins în 2024 cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu, ajungând la 6,6 decese la 1.000 de copii născuți vii, o rată dublă față de media Uniunii Europene.






