Confidenţialitate


Ministrul francez al sporturilor, Amelie Oudea-Castera, a înotat în Sena, înainte cu 13 zile de începerea Jocurilor Olimpice de la Paris


Ministrul francez al sporturilor, Amelie Oudea-Castera, a înotat în Sena, înainte cu 13 zile de începerea Jocurilor Olimpice de la Paris

Ministrul francez al sporturilor, Amelie Oudea-Castera, a înotat în Sena, înainte cu 13 zile de începerea Jocurilor Olimpice de la Paris.

Este o încercare a francezilor de a demonstra că râul din capitală este suficient de curat şi de pregătit pentru organizarea de probe de înot la evenimentul sportiv, scriu jurnalistii de la Reuters.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Amelie  Oudea Castera a fost filmată de BFM TV în timp ce a plonjat în apa râului Sena pentru a înota pentru scurt timp.

În costum de neopren și cu o cască de înot, ministrul francez al sporturilor a facut  mai multe ture între podul Alexandre III și Les Invalides.

„Este fabulos, ce bucurie, este pur și simplu grozav, o promisiune ținută. Este super emoționant”,

Alături de ea a fost triatlonistul Alexis Hanquinquant, portdrapelul Franţei la Jocurile Paralimpice.

Proiecult ambițios de curățare a Senei, in incercarea de face apa suficient de sigură pentru a înota în ea, a costat 1,5 miliarde de dolari. În râu sunt programate evenimente de triatlon și de înot în ape deschise.

Și Primarul Parisului, Anne Hidalgo, dar și președintele Emmanuel Macron au promis că se vor scălda în Sena înainte de Jocurile Olimpice de la Paris.

Foto: shutterstock


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…