Confidenţialitate


Ministerul de Externe solicită publicației sârbe Informer „să transmită scuze publice și să retragă de îndată articolul defăimător” care susține că românii vin la Belgrad să fure din apartamente 


Ministerul de Externe solicită publicației sârbe Informer „să transmită scuze publice și să retragă de îndată articolul defăimător” care susține că românii vin la Belgrad să fure din apartamente 

Ministerul Afacerilor Externe condamnă ferm publicarea unei știri false de către publicația sârbă „Informer”, potrivit căreia „românii vin în Belgrad ca să fure din apartamentele locuitorilor în timp ce sârbii participă la proteste”. Publicația a scris că în jur de 150 de români au fost deja observați în capitala Serbiei. „Solicităm publicației Informer să transmită scuze publice și să retragă de îndată articolul defăimător”, a transmis pentru Europa FM purtătorul de cuvânt al Ministerului român de Externe, Andrei Țărnea.

Publicația pro-guvernamentală din Serbia titrează: „Planul infernal al opoziției! Aflăm că în Serbia sosesc români care plănuiesc să spargă apartamente în timpul protestului”. Publicația susține că deja au fost depistați în jur de 150 de români care plănuiesc să fure din apartamentele locuitorilor din Belgrad în timp ce vor participa la protestul studenților din 15 martie.

Publicația pretinde că informațiile au fost furnizate de „o sursă bine informată”, iar numeroși polițiști „se vor ocupa” de criminalii care cred că vor putea „să fure din locuințele sârbilor și să scape nepedepsiți.”

Reacția Ministerului de Externe: „Regretăm profund propagarea unor astfel de alegații, care promovează vădit elemente specifice discursului urii și afecteză percepția despre cetățenii români în rândul publicului sârb”

„Ca urmare a informațiilor denigratoare publicate la data de 13 martie de tabloidul „Informer”, Ambasada României condamnă ferm această dezinformare, lipsită de deontologie profesională și aflată în afara oricărei realități menita sa manipuleze publicul sârb. Regretăm profund propagarea unor astfel de alegații, care promovează vădit elemente specifice discursului urii și afecteză percepția despre cetățenii români în rândul publicului sârb. Ele vin în totală contradicție cu valorile europene și cu parcursul european pe care Serbia și l-a asumat”, a precizat purtătorul de cuvânt al MAE, într-un răspuns pentru Europa FM.

Autoritățule române solicită publicației „Informer” să transmită scuze publice și „să retragă de îndată articolul defăimător”.

„Totodată, Ambasada rămâne alături de comunitatea română care s-a simțit lezată și mulțumește în același timp pentru mesajele de susținere ale cetățenilor sârbi care, în majoritate covârșitoare, văd în poporul român un prieten, împărtășind valori comune”, a transmis purtătorul de cuvânt al MAE.

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Citește și: George Simion și-a depus dosarul de candidatură la președinție, cu peste 600.000 de semnături. Georgescu i-a cerut să le strângă încă de luni | AUDIO


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare