Miami Open: Bianca Andreescu, în sferturi

Bianca Andreescu (9 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Miami Open.

Jucătoarea canadiană de origine română a învins-o cu 3-6, 6-3, 6-2 pe iberica Garbine Muguruza.

Bianca Andreescu (20 ani) se va lupta pentru un loc în semifinale cu Sara Sorribes Tormo (Spania), care a trecut cu 6-4, 0-6, 6-1 de tunisiana Ons Jabeur, notează Agerpres.

Deţinătoarea titlului la Miami, australianca Ashleigh Barty (1 WTA) a acces, la rândul ei, în sferturile de finală după ce a reuşit să o elimine în trei seturi, 6-1, 1-6, 6-2, pe bielorusa Victoria Azarenka, triplă câştigătoare a competiţiei din Florida (2009, 2011, 2016).

Liderul mondial va avea ca adversară în sferturi o altă jucătoare din Belarus, Arina Sabalenka, învingătoare cu 6-1, 6-2 în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova.

Japoneza Naomi Osaka (2 WTA) a avut, în schimb, o misiune mai uşoară în faţa belgiencei Elise Mertens, de care a dispus în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, pentru a accede în sferturile de finală la Miami pentru prima oară în cariera sa, în cinci participări la acest turneu.

Recentă câştigătoare a Openului Australiei, jucătoarea niponă a ajuns astfel la 23 de victorii consecutive în circuit, o performanţă pe care au mai atins-o, începând din anul 2000, doar Venus Williams, Serena Williams, Victoria Azarenka şi Justine Henin, conform site-ului WTA.

Osaka o va înfrunta în turul următor pe grecoaica Maria Sakkari, care a salvat şase puncte de meci în întâlnirea cu americanca Jessica Pegula, de care a dispus cu 6-4, 2-6, 7-6 (8/6).

Un alt duel interesant din optimile de finală a fost cel dintre Elina Svitolina şi Petra Kvitova, încheiat cu victoria ucrainencei, care a trecut în trei seturi de cehoaică, scor 2-6, 7-5, 7-5.

Competiţie de categoria WTA 1.000, Miami Open oferă premii totale de aproape 3,3 milioane de dolari.