Messi, 4 goluri într-un meci pentru FC Barcelona

FC Barcelona şi Valencia au făcut marţi seară spectacol fotbalistic în Primera Division, marcând împreună 11 goluri.

Catalanii au învins-o cu 6-1 pe Eibar, pe Camp Nou, iar “eroul meciului” a fost Lionel Messi, cu 4 goluri marcate. Prima oară a transformat un penalty în minutul 21, iar Paulinho şi Denis Suarez au punctat până la 3-0. Oaspeţii au înscris şi ei prin Enrich, apoi Messi a realizat un “hat-trick”, ultima oară punctând în minutul 87.

Barca are 5 victorii din 5 etape, 17 goluri marcate şi doar două primite, detaşându-se momentan la 7 puncte de marii rivali de la Real Madrid, care vor juca miercuri seară, tot acasă, cu Betis Sevilla.

Valencia a reuşit şi ea un “recital” pe Mestalla: 5-0 cu ultima clasată în “La Liga” – Malaga. Mina a deschis scorul, apoi Simone Zaza a înscris de 3 ori la rând în doar 8 minute, după pauză, tabela fiind închisă cu 5 minute înaintea finalului, de Rodrigo.

Valencia a adunat două victorii şi 3 remize în Spania, iar Malaga este ultima, fără niciun punct, cu un gol marcat şi 11 încasate.

Tot miercuri seară, echipa lui Florin Andone, Deportivo La Coruna joacă acasă cu Alaves.