Marian Drăgulescu a ratat podiumul la sărituri la Mondialele de la Montreal

Gimnastul Marian Drăgulescu s-a clasat al 4-lea în finala probei sale favorite, săriturile, la Campionatele Mondiale din Montreal.

El a fost devansat cu 5 sutimi de ultimul concurent, sud-coreeanul Hansol Kim.

Titlul mondial a fost cucerit de japonezul Kenzo Shirai, notat cu doar o miime mai bine decît ucraineanul Igor Radivilov.

Marian Drăgulescu are în palmares 10 medalii mondiale, dintre care 8 de aur.

El a fost singurul finalist român la aparate în cadrul Campionatelor Mondiale de la Montreal.

Ioana Crişan s-a clasat pe locul 23 la individual compus, unde a participat din postura de a doua rezervă, în urma accidentării a două gimnaste din lista de 24 calificate.

Larisa Iordache, creditată cu șanse considerabile la individual compus și la bîrnă, s-a accidentat chiar înaintea competiției și nu a putut concura.

Ea a suferit o ruptură de tendon ahilian.

Cea mai valoroasă gimnastă română din ultimii ani va lua o pauză competițională de mai bine de șase luni.

Cătălina Ponor a ratat finalele la bîrnă şi sol.

Ea a anunțat că se retrage din activitate.