Manchester United, eliminata din Liga Campionilor

“Diavolii rosii” au pierdut cu 2-3 în deplasare la prima clasată, Wolfsburg și au fost devansați de PSV Eindhoven, care a trecut cu 2-1 de CSKA Moscova. Lipsită de Rooney dar și de alți câțiva jucători importanți, United a marcat în Germania încă din minutul 10, gazdele au răsturnat rezultatul până la pauză, au fost egalate spre final dar fundașul Naldo a dat lovitura, a reușit dubla în minutul 84. și învinsă Manchester ar fi continuat dacă PSV nu o învingea pe CSKA. Rușii au deschis scorul în Olanda în minutul 76 din penalty dar batavii au egalat imediat și au marcat golul victoriei în minutul 85.
Așadar, United va juca în primăvara Europa League la fel ca FC Sevilla, care a obținut in extremis locul al 3-lea într-o altă grupă foarte complicată, 1-0 aseară cu liderul Juventus. Câștigătoarea ultimelor două ediții ale Europa League a devansat-o pe Borussia Moenchengladbach, învinsă în Anglia cu 4-2 de Manchester City după ce a condus cu 2-1 la pauză și a încasat 3 goluri în ultimele 10 minute.
Cristiano Ronaldo a mai stabilit aseară un record, a marcat de 4 ori în victoria 8-0 cu Malmo și a ajuns la 11 goluri în faza grupelor. Benzema a reușit și el un hattrick. Mircea Lucescu a încheiat pe locul al 3-lea cu o înfrângere la Paris, PSG – Sahtior Donetsk 2-0.
în fine, Atletico Madrid și-a câștigat grupa după 2-1 pe terenul Benficai Lisabona iar Galatasaray a remizat 1-1 cu Astana.