Manchester City si Schalke s-au calificat in optimile UCL

Fara vedetele Aguero si Toure si cu Silva intrat doar in ultimele 25 de minute, campioana Angliei s-a impus prin golurile marcate de Nasri si Zabaleta in repriza secunda. Intre timp Bayern Munchen a invins-o cu 3-0 pe CSKA Moscova. Inaintea ultimei etape, City, Roma si CSKA erau la egalitate cu cate 5 puncte.

Schalke 04 a obtinut locul al doilea in grupa G dupa ce a castigat cu 1-0 in deplasare la Maribor iar Chelsea nu i-a oferit lui Sporting Lisabona punctul necesar calificarii si a invins-o cu 3-1, desi avea asigurat primul loc.

In derbyul rundei, FC Barcelona a invins-o cu 3-1 pe Paris Saint Germain. Ibrahimovici a deschis scorul pe Camp Nou in minutul 15 dar Messi a egalat imediat iar dupa pauza au punctat si colegii lui din ofensiva blau-grana, Neymar si Suarez. Ajax Amsterdam a trecut cu 4-0 de APOEL Nicosia in celalalt meci din grupa.

Echipa lui Mircea Lucescu, Sahtior Donetsk a incheiat grupa cu o remiza, 1-1 pe terenul lui FC Porto, portughezii egaland in minutul 87 iar Atletic Bilbao a trecut cu 2-0 de BATE Borisov.

Tragerea la sorti a optimilor Ligii Campionilor va avea loc luni.