Malta – România 0-4, în preliminariile EURO 2020

Naţionala de fotbal a României a învins echipa Maltei cu scorul de 4-0, luni seara, pe Stadionul Naţional din Ta’Qali, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020.

Tricolorii au deschis scorul rapid prin Pușcaș (7), care a mărit diferența şi în minutul 29. Chipciu (34) a şutat de la 20 de metri și a stabilit scorul pauzei.

În prelungirile partidei, Dennis Man a stabilit scorul final pe 4-0 pentru Națională.

ECHIPELE DE START
România: Tătăruşanu – Chipciu, I. Cristea, Nedelcearu, Bancu – R. Marin, T. Băluţă – Maxim, Keşeru, I. Hagi – Puşcaş
Rezerve: I. Radu, Lung jr., Anton, Toșca, Nistor, Rotariu, Țucudean, Stanciu, Grozav, Săpunaru, Deac, Man
Antrenor: Cosmin Contra

Malta: Bonello – Z. Muscat, Agius, Borg, Zerafa – R. Muscat, Fenech, Mbong, Corbolan – Effiong, Gambin
Rezerve: Hogg, Haber, Xuereb, Apap, Grech, Mifsud, Nwoko, Vella, Mintoff, Kristensen, Montebello, Caruana
Antrenor: Ray Farrugia

Arbitru: Dennis Higler
Asistenți: Davie Goossens, Joost van Zuilen (Olanda)