Confidenţialitate


Mai mulți turiști s-au bătut cu salvamarii, nemulțumiți că nu au fost lăsați să intre în apă din cauza vântului puternic | AUDIO


Mai mulți turiști s-au bătut cu salvamarii, nemulțumiți că nu au fost lăsați să intre în apă din cauza vântului puternic | AUDIO

Pe litoralul românesc e vânt puternic și astăzi, iar salvamarii au arborat din nou steagul roșu, ceea ce înseamnă că înotul este interzis. La Eforie, mai mulți turiști s-au luat la bătaie ieri cu salvamarii, nemulțumiți că nu au fost lăsați să intre în apă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

În imaginile filmate de turiștii aflați la plajă, se observă câteva femei care încearcă să intervină între turiști și salvamari, însă nu reușesc să oprească încăierarea între cele două tabere. La un moment dat, turiștii și salvamarii se lovesc cu pumnii și cu picioarele și cad în apă.

Se pare că încăierarea a pornit după ce salvamarii le-au atras atenția turiștilor că nu au voie să intre în apă. Era steagul roșu arborat, ceea ce înseamnă că exista pericol de înec. De altfel, în imagini se observă valuri uriașe. Incidentul s-a întâmplat în Eforie, după ora 17:30, iar polițiștii au fost chemați în ajutor.

Olimpia Ceară, purtătoarea de cuvânt a IPJ Constanța: „S-a întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii sau liniștii publice”

„În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că trei persoane nu ar fi respetat indicațiile salvamarilor – steagul roșu fiind aborat. Conflictul dintre acestea și salvamari fiind spontan. Două persoane au fost transportate la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii sau liniștii publice”, a spus Olimpia Ceară, purtătoarea de cuvânt a IPJ Constanța.

Polițiștii au intervenit în alte 3 situații asemănătoare în ultimele două zile

Polițiștii menționează că în ultimele două zile, au intervenit în alte 3 situații similare, după ce unii turiști nu au respectat indicațiile salvamarilor. Persoanele respective au fost amendate.

În ultimele zile au murit 6 oameni pe litoral, după ce au ignorat avertismentele salvamarilor și s-au aventurat să înoate. Printre cei decedați, se află și persoane care au sărit în ajutorul celor aflați în pericol de înec.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: ANM: Cod galben de ploi și vijelii în vest, vânt puternic în est. În sudul țării se anunță un nou val de caniculă


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…