Confidenţialitate


MAE: Avertizări de vreme rea în Italia


MAE: Avertizări de vreme rea în Italia

Ministerul Afacerilor Externe le atrage atenția cetăţenilor români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Italia că autoritățile din Peninsulă au emis, pentru zilele de 23 şi 24 noiembrie, un cod roşu de precipitaţii intense şi vânt în zona centrală a regiunii Liguria, cod portocaliu pentru bazinul nordic al regiunii Piemonte, regiunea Emilia-Romagna şi sudul regiunii Veneto, precum şi cod galben pentru o mare parte din teritoriul Italiei (Trentino Alto Adige, Valle D’Aosta, Lazio, Umbria, Sicilia şi parţial în Friuli Venezia Giulia, Lombardia, Toscana, Abruzzo şi Calabria).

Pentru informaţii actualizate cu privire la starea vremii, se recomandă consultarea paginii de internet a Serviciului local de Protecţie Civilă.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Roma: +390683523358; +390683523356; +390683523352; +390683523344, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate şi preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanenţă.

De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie numărul de telefon de permanenţă al Ambasadei României la Roma:+393451473935, respectiv al oficiilor consulare Torino: +393387568134; Trieste: +393408821688; Milano: +393661081444; Bologna: +393491178220; Bari: +393346042299; Catania: +393209653137.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginii de internet a Ambasadei la Roma, pagina de Facebook a Ambasadei României în Italia şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia Călătoreşte în siguranţă, care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare