Luptă strânsă în Grupa Albă a Turneului Campioanelor

Ucraineanca Elina Svitolina a făcut un pas important spre calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor, după ce a bifat a 2-a victorie, împotriva Karolinei Pliskova.

Ea a câștigat primul set cu 6-3, cehoaica s-a impus într-al 2-lea cu 6-2, iar decisivul i-a revenit Svitolinei cu 6-3, după o oră și 54 de minute de joc.

Pliskova păstrează însă și ea șanse de calificare, după victoria din prima rundă cu daneza Caroline Wozniacki – cea care a depășit-o, tot marți, pe o altă reprezentantă a Cehiei: Petra Kvitova. Scorul a fost la fel de strâns: 7-5, 3-6, 6-2, în două ore și 19 minute.

Meciurile decisive se vor disputa joi, la ora 12:00: Kvitova o înfruntă pe Pliskova și Svitolina o are în față pe Wozniacki – deținătoarea trofeului.

Miercuri, în Grupa Roșie, nemțoaica Angelique Kerber va juca împotriva japonezei Naomi Osaka și americanca Sloane Stephens o va înfrunta pe olandeza Kiki Bertens.

Amintim, Simona Halep lipsește de la Turneul Campioanelor din cauza durerilor cauzate de o hernie de disc. Finala sezonului de la Singapore are premii de 7 milioane de dolari.