Ludogorets Razgrad – FC Liverpool 2-2

Bulgarii au deschis scorul in minutul 3 insa Lambert a egalat dupa numai 5 minute in urma unei gafe a lui Cosmin Moti. Englezii au rasturnat rezultatul pana la pauza, dar Ludogorets a dominat, a avut posesia si a egalat in minutul 88 prin Terziev.

Intre timp, Real Madrid a castigat doar cu 1-0 in deplasare la FC Basel. Golul a fost marcat de Cristiano Ronaldo care l-a egalat pe Raul Gonzalez in clasamentul celor mai buni marcatori din istoria competitiei si are cu 3 reusite mai putin decat marele sau rival de la FC Barcelona, noul lider al ierarhiei, Lionel Messi.

In ultima etapa, Liverpool va trebui sa o invinga pe teren propriu pe FC Basel pentru a se califica in optimi iar Ludogorets se va deplasa la Madrid.

Finalista editiei precedente, Atletico Madrid si-a asigurat prezenta in primavara dupa 4-0 cu Olympiakos Pireu iar Juventus Torino a castigat cu 2-0 in deplasare la Malmo.

Benfica Lisabona este eliminata din competitie dupa ce a cedat cu 0-1 in deplasare la Zenit St Petersburg iar situatia in grupa C s-a complicat in urma victoriei lui AS Monaco, tot 1-0 pe terenul lui Bayer Leverkussen. Nemtii raman lideri cu 9 puncte si sunt calificati, monegascii au 8 si rusii 7. In ultima runda, AS Monaco va primi vizita lui Zenit.

In fine, in grupa D, Arsenal a trecut pe primul loc dupa 2-0 cu Borussia Dortmund, ambele echipe fiind deja calificate, iar Anderlecht a invins-o cu acelasi scor pe Galatasaray, ramasa cu un singur punct.